Osobní internetová stránka

Rostislav Prochovník
hudební skladatel

Vítám Vás na mé stránceNaleznete zde spoustu hudbyVlastní animaceVlastní programy pro android i windows

sangel@seznam.cz, Czech republic in Ostrava
TranslatePress Button

Přejít na obsah
Kde koupit album
Poslechněte si zdarma skladby
Má konfigurace PC
Ryzen 5 2600, 16 GB RAM, M2 SSD 256
4 TB disk + 1 TB interní, externí 1 TB
Acer monitor 25", GTX 1060

Má konfigurace studia
Korg kross 2-61
Korg TR
Korg X5DR
IK Multimedia
Minidisk
CD Recorder
Mix pult + mikrofon

Hudební kompozice

V současné době vlastním tyto hudební nástroje

- Korg TR, více než 10 let, na tomto nástroji jsem vytvořil převážnou tvorbu skladeb, dříve ještě Korg X5DR, který již také nepoužívám, jednalo se o zvukový modu (pořád vlastním).

- V listopadu roku 2019 jsem si zakoupil nový Workstation Korg KROSS 2-61 a to zdůvodů převážně nových nápadů a nových možností, také kvůli inspiraci.

- Před několika lety jsem si pořídil zvukový software IK multimedia Bundle, program obsahuje Miloslav Philharmonic, Sample tank XL, Sample moog, Sonik synth, Sample Tron. zde je možno tvořit s 8 tracky a 8 kombinacemi zvuků v jednom tracku.

Jak skladby čísluji

Vedu označení skladeb NO + číslo jsou skladby vytvořené na Korgu X5DR, DO a KG + číslo jsou skladby vytvořené v Korg TR, RO + číslo, jsou skladby vytvořené Rolandu Fantom, který již nevlastním, KGS + číslo jsou skladby vytvořené na Korgu KROSS 2-61.

Jaké jsou možnosti Korgu Kross

Výhoda nového workstationu je oproti Korgu TR veliká, jedná se především o nové zvuky, zde je k dispozici základ 768 zvuků + 512 zvuků, které si můžete stáhnout v souboru PCG na stránkách Korg USA, jako Bonus, balík zvuků obsahuje i zvuky řady TRITON. Tyto soubory lze použít v programu KROSS Editor, nebo přes SD kartu, soubory musíte načíst a oni se automaticky uploadnou do Korgu Kross.

Způsob zápisu a kompozice

Vlastnosti Korgu KROSS jsou úplně stejné jako u Korgu TR a TRITON, workstation má intuitivní ovládání, obsahuje SEQENCER, který nepoužívám, ale pro práci musím byt přepnutý na panelu SEQ, dále pak používám pro kompozici program Cakewalk 5 a zapisování not ručně i živým hraní do notových partů, zde si vyberu banku od 0-9, 0-5 je základ zvuku v KROSSu, 6-9 jsou nové zvuky, které se dají mimo jiné editovat v programu KROSS Editor, banku zapíšu do MIDI řádku, dále si vyberu nástroj, a číslo kanálu, ve kterém pracuji od 1-16 MIDI, toto nastavení se pak uloží do souboru WRK, kde je uložena pak celá skladba, lze použít i MID soubor. Preferuji program Cakewalk 5, kde je jednoduchý zápis do not, když hraji v notovém řádku, můžu hrát na klávesách a můžu vložit noty, posouvat je myší po osnově nahoru a dolu v četně křížků a béček (tzn. i půl tónu), vše je při zapisování slyšet, takže mám absolutní kontrolu jakou notu zapisuji. Při hraní živě do TRACKu, se zapisují noty podle stisku klaviatury, takže se stává, že noty nejsou přesně v řádků zapsaný a také velocity je pro jednotlivou notu individuální, při ručním psaní lze velocity nastavit pomocí myší a čísla od 0-127. Bohužel program Cakewalk 6 se v editaci not zhoršil, protože nemá rychlý panel ale nejdříve musíte stisknout tlačítko pro jeho vyvolání a to pro každý zapis, takže používám raději ver.5, kde je tento panel permanentně přístupný. Celá skladba je pak zapsána od 1 až 16 stop, s nastavenými zvuky a individuálně nastavené efekty MFX 1 a 2 v Korg KROSSu.

Možnosti Korgu Kross

Možnosti nového workstation Korg KROSS jsou samozřejmě větší, pokud ho chcete využít jako synthetizer, má totiž předepsané kombinace nástrojů, lze použít i samostatné zvuky PRG, 6 efektu MFX, další efekty IFX atd. Kdo nepoužívá systém zapisovaní not, může využít implementovaný SEQUENCER, práce je obdobná, ale vše si musíte nastavit na klaviatuře, jako zvolit nástroj aj.

(V současné době vytvářím nové zvuky, které nabízím zdarma, již mám 233 zvuků, tvorba zvuků se aplikuje v programu KrossEditor, zde je celá řada možností jak zvuk upravit, buď to zvolíte dva kombinační zuvky a nějaký ten efekt, nebo použijete různé oscilátory a filtry, nabídka ke kombinací zvuků je 512 a 512 zvuků pro jeden zvuk. Je možné, že jdou editovat i 4 zvuky najednou, na tento systém jsem zatím nepřišel, mám co studovat, pro úpravu zvuků používám apregiátory.)
TOPlist
Návrat na obsah